Dirsek Ağrısı Neden Olur?

Dirsek ağrıları, çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Spor yaralanmaları birçok dirsek rahatsızlığına sebep olur. Golfçüler, beyzbolcular, tenisçiler ve boksörler genellikle dirsek bozukluklarına sahiptir.

Dirsek bozuklukları aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

  • Dirsek kası
  • Bağlar ve tendon
  • Kemikler

Dirsek bozuklukları tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.

Farklı dirsek bozuklukları türleri nelerdir?

En az yedi farklı tipte dirsek bozukluğu vardır. Belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Medial epikondilit

Medial epikondilit dirsek içindeki iç tendonları etkiler ve genellikle golfçü dirseği dirseği olarak adlandırılır.

Medial epikondilit, her gün iş başında sürekliçekiç sallama gibi tekrarlayan bir el hareketinin sonucu olabilir. Bu bozukluk dirseğin iç kısmında ağrıya neden olabilir. Özellikle bilek hareketleri ağrıyı tetikleyebilir. Bu durum genellikle dinlenme alanı ve bölgeyi buzlandırmak gibi geleneksel tedavi yöntemleriyle iyileşir.

Lateral epikondilit

Lateral epikondilitin başka adı tenisçi dirseğidir. Dirsek dışındaki tendonları etkiler. Raket sporları ile ilgilenmek ya da aynı hareket tarzını kullanan belirli mesleklerde çalışmak bu duruma neden olabilir. Genellikle lateral epikondiliti olan profesyoneller şunları içerir:

  • Aşçılar
  • Marangozlar
  • Oto işçileri
  • Tesisatçılar

Ağrı veya yanma gibi belirtiler dirseğin dış kısmında meydana gelir. Ayrıca, kavrama ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar genellikle istirahat, fizik tedavi veya tenisçi dirseği kayışı ile iyileşir.

Olekranon bursit

Olecranon bursit için yaygın isimler; öğrenci dirseği, madenci dirseği ve ressam dirseğidir. Bursit bursaları, eklemleri korumaya yardımcı olan küçük sıvı keselerini etkiler. Olekranon bursit dirseğin sivri kemiğini koruyan bursaları etkiler. Dirsekte enfeksiyon veya artrit gibi medikal durumlar ve bir darbeden ötürü de kaynaklanabilir.

Semptomlar şişlik, ağrı ve dirseği hareket ettirmede zorluk içerir. Kızarıklık ve sıcaklık bir enfeksiyon durumunda ortaya çıkabilir.

İlaç ve dirsek pedleri bu durumu tedavi eder. Ciddi ve kronik vakalarda cerrahi gerekebilir.

Diyet proteininin kısıtlanması

Osteoartrit (OA), eklemlerde bulunan bir bağ dokusu tipi olan kıkırdakı etkileyen bir durumdur. OA bu dokunun yıpranmasına ve hasar görmesine neden olur. Dirsek OA bir dirsek yaralanması veya eklemlerde aşınma ve yıpranma nedeniyle olabilir.

OA genellikle ilaç ve fizik tedavi ile tedavi edilir. Eklem replasmanı dahil olmak üzere cerrahi, daha ciddi vakalarda bir seçenektir.

Dirsek dislokasyonu veya kırığı

Dirsekte, uzanmış bir kol veya dirsek üstüne düşülmesi gibi bir yaralanma, dislokasyona veya kırıklara neden olabilir. Dislokasyon, bir kemik normal pozisyonundan hareket ettiğinde, bir kemik çatladığında veya kırık sonucu meydana gelir.

Semptomlar şunları içerir: Eklem ağrısı, şişme ve renk değişikliği gibi dirseklerdeki görsel değişiklikler

Bir doktor, çıkık kemiği yerine yerleştirebilir. Çıkık veya kırık dirseği bir atele veya alçıya yerleştirir ve size ağrı veya şişlik için ilaç verir. Fizik tedavi, splint veya cast kaldırıldıktan sonra hareket aralığının geri kazanılmasına yardımcı olur.

Ligament suşları ve burkulmaları

Dirsek ekleminde bulunan ligamentlerin herhangi birinde ligament problemleri ortaya çıkabilir. Ligament burkulmaları travma veya tekrarlanan stresin sonucu olabilir. Bağ, gerilmiş, kısmen yırtılmış veya tamamen yırtılmış olabilir. Bazen yaralanmayla haşhaş bir ses duyarsınız.

Panner hastalığı olarak da adlandırılan bu durum, kıkırdak ve kemiğin küçük parçaları dirsek ekleminde yerinden çıkarıldığında ortaya çıkar. Genellikle dirseğe dayalı bir spor yaralanmasının sonucudur ve en çok genç erkeklerde görülür.

Dirsek dışında ağrı ve hassasiyet, kolun uzaması, eklemin kilitlendiği hissi bu durumu gösterebilir. Dirsek eklemini hareketsizleştirerek ve fizik tedaviye giderek bu hasarı tedavi edebilirsiniz.

Dirsek bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz aşağıdaki dirsek bozukluklarını teşhis edebilir:

fizik muayene ve tıbbi öyk üX-ışınlarıCT scanMRI scanelectromyography (EMG) bursa sıvısının biyopsisiNasıl dirsek bozuklukları tedavi edilir?

Tedavi, dirsek bozukluğuna ve yaşadığınız semptomlara bağlı olarak değişir. Çoğu dirsek bozukluğu konservatif tedavi gerektirir. Semptomlarınız iyileşmezse ameliyat son çare olur.

Dirsek bozukluklarını nasıl önlersiniz?

Çoğu dirsek bozukluğu aşırı kullanım ve yaralanma sonucu oluşur. Onları tarafından önleyebilirsiniz:

Uygun olmayan bir spor tekniğinin uygun bir şekilde kavranması, spor ekipmanının uygun bir şekilde gerilmesi ve çöm… dirsek dolgusunun düzgün bir şekilde gerdirilmesi.

Tekrar eden görevlerden mola almak da önemlidir. Dirsek ekleminizin çevresindeki kasları güçlendirmeye yardımcı olacak alıştırmalar yapabilirsiniz. Tavsiye ve öneriler için doktorunuzla konuşun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*