Erken Boşalma Neden Olur?

Erken Boşalmaya Genel Bakış

Erken boşalma (PE), cinsel uyarılmanın başlangıcından hemen sonra bir erkeğin düzenli olarak meni çıkardığı (veya boşaldığı) bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Erken boşalma, 40 yaşın altındaki erkeklerde en yaygın görülen cinsel işlev bozukluğu türüdür.

Erken boşalma, birincil (ergenlik çağından beri şartları olan erkeklerde) veya ikincil olabilir (daha önce boşalmayı kontrol eden erkeklerde). Ereksiyon bozukluğu (ED, iktidarsızlık) olan ve cinsel ilişki sırasında bir ereksiyonun sürdürülmesi konusunda endişeli olan erkeklerde gelişebilir.

Erken boşalma genellikle erkek ve eşi için sıkıntıya neden olur. Durum, penetrasyon öncesinde düzenli olarak oluştuğunda hamileliği önleyebilir.

Erken Boşalma İnsidansı ve Prevalansı
Erken boşalma yalnızca erkekleri etkiler ve herhangi bir yetişkin yaşta ortaya çıkabilir. Durum 18-30 yaş arasında en yaygın olanıdır. Erken boşalmanın, yaşamlarının herhangi bir döneminde erkeklerin %30-70’ini etkilediği tahmin edilmektedir.

Erken Boşalmanın Teşhisi

Erken boşalma tanısı için detaylı bir cinsel öykü ve tıbbi geçmişi almak ve fiziki muayene yapmak gereklidir. Ereksiyon bozukluğu (ED, iktidarsızlık) ile erken boşalma yaşayan erkeklerde anormal hormon seviyelerini tespit etmek için kan testleri yapılabilir (Örn., Testosteron eksikliği).

Zihinsel sağlık uzmanı veya cinsel terapist sıklıkla erken boşalma teşhisine yardımcı olabilir. Bir cinsel geçmiş, erken cinsel deneyimler, geçmiş ve şimdiki cinsel ilişkiler hakkında bilgi ve koşulun ilk başladığı koşullar hakkında bilgi içerir.

Dini değerler ve yetiştirme ile ilgili bilgiler de önemli olabilir. Çoğu durumda, hastanın cinsel eşinin teşhis sürecine dahil edilmesi gerekebilir.

Erken Boşalma Belirtileri
Erken boşalma hastaları, cinsel uyarılmanın başlangıcından hemen sonra ya da eşini tatmin etmeden en kısa sürede semen çıkarır (boşalır). Bu durum ciddi bir sağlık problemi değildir, ancak bu hasta ve eşi arasında tartışmalar yaratabilir.

Penetrasyon öncesinde düzenli olarak meydana gelen erken boşalma gebeliği önleyebilir. Eğer etkin şekilde tedavi edilmezse, çift bebeği olmak isterse infertilite tedavisi gerekebilir.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın nedeni bilinmemekle birlikte, durumun bazı durumlarda psikolojik faktörlerden (ör., Endişe, suçluluk) kaynaklandığı düşünülmektedir. Nadiren durum, cinsel organların aşırı hassasiyeti veya anormal hormon düzeyleri gibi fiziksel bir sorundan kaynaklanır. Bazı ilaçlar (ör., Psikiyatrik ilaçlar) erken boşalmaya neden olabilir.

Erken boşalma için risk faktörleri arasında erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), stres ve cinsel ilişki sırasında anksiyeteye neden olan sağlık koşulları (örn. Anjin, önceki kalp krizi) bulunur.

Erken Boşalma Tedavisi
Erken boşalma tedavisi cinsel terapi, danışmanlık, ilaç veya bu yöntemlerin bir kombinasyonunu içerebilir. Yeterli egzersiz yapmak ve uyku almak ve sağlıklı bir diyet yapmak da önemlidir.

Kaygıları azaltmak için çiftlere bir süre cinsel ilişkilerden kaçınmaları talimatı verilebilir. Bazı durumlarda, cinsel ilişki öncesi bir saat veya iki dakika boşalma (örn. Mastürbasyon yoluyla) erkeğin cinsel ilişki sırasında boşalmayı daha fazla kontrol etmesini sağlar.

Cinsel terapi, erkeğin boşalmayı ertelemeyi öğrenmesine yardımcı olabilecek sıkma yöntemi denilen bir tekniği içerebilir. Bu yöntemle, çift boşalmak için hazır hissettiğinde penis stimülasyonunu durdurur ve başın (glanların) boşalma dürtüsü geçene kadar milin bulunduğu bölgeyi sıkıştırır. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra çift, stimülasyonu sürdürür ve doymuş cinsel ilişki sağlamak için süreci gerektiği kadar tekrarlar.

Danışmanlık veya psikoterapi, hastalara ve onların ortaklarına, erken boşalmaya katkıda bulunabilecek çatışmaları ve kişisel sorunları (ör. Kızgınlık, stres, kaygı) çözmeye yardımcı olabilir. Birçok durumda, çiftler bir araya geldiğinde danışmanlık daha etkilidir.

Erken boşalma geçiren erkekler için kullanılabilen ilaçlar, lidokain veya prilokain (örn., Promescent) ve bazı antidepresanlar içeren topikal anestetik kremler ve spreyler içerir. Topikal anestezikler geçici olarak penisin sansasyonunu azaltmak için kullanılabilir. Bu tedaviler sadece yönlendirildiği gibi kullanılmalı ve topikal anestetiklerle daha önce reaksiyona giren erkekler onları kullanmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*