Alkol Bağımlılığı Neden Olur?

Alkol bağımlılığı nedir?

Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı, yaşamın her kesiminden insanları etkileyen bir hastalıktır. Uzmanlar, birini alkol bağımlılığına yatkınlaştıracak genetik, cinsiyet, ırk ya da sosyoekonomik gibi faktörleri tespit etmeye çalışmışlardır. Ama tek bir sebebi yok. Psikolojik, genetik ve davranışsal faktörlerin tümü hastalığa katkıda bulunabilir.

Alkolizmin gerçek bir hastalık olduğunu unutmamak önemlidir. Beyin ve nörokimyada değişikliklere neden olabilir, bu nedenle alkol bağımlılığı olan bir kişi eylemlerini kontrol edemeyebilir.

Alkol bağımlılığı kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Hastalığın şiddeti, bir kişinin ne sıklıkla içtiği ve tükettikleri alkol insandan insana değişir.

Bağımlılığın nasıl göründüğüne bakılmaksızın, bir kişinin alkol bağımlılığı yoğun bir şekilde alkol içmeye dayanır ve uzun bir süre ayık kalamaz.

Alkolizm belirtileri nelerdir?

Alkol bağımlılığı tanımak zor olabilir. Kokain veya eroinden farklı olarak, alkol birçok kültürde yaygın olarak bulunur ve kabul edilir. Genellikle sosyal durumların merkezinde, kutlamalar ve eğlencelerle yakından bağlantılıdır.

Alkol bağımlılığının bazı belirtileri şunlardır:

 • Artan miktar veya kullanım sıklığı.
 • Alkol için yüksek tolerans veya “akşamdan kalma” belirtilerinin olmaması.
 • İş yeri ya da farklı sosyal alanlarda uygunsuz zamanlarda içmek.
 • Alkolün bulunduğu yerde olmak ve olamayan yerlerden kaçınmak.
 • Arkadaşlık ortamındaki değişiklikler; Alkol bağımlılığı olan biri de ağır içen arkadaşları seçebilir.
 • Sevdikleriyle temastan kaçınmak.
 • Alkol içerken saklanıyor.
 • Artan uyuşukluk, depresyon veya diğer duygusal sorunlar
 • İşten çıkma veya iş kaybı gibi yasal veya profesyonel problemler

Bir bağımlılık zamanla daha da kötüye gitme eğilimi gösterdiği için, erken uyarı işaretlerini aramak önemlidir. Erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, alkol bağımlılığı olan bir kişi hastalığın önemli sonuçları önlenebilir.

Bildiğiniz bir kişinin alkol bağımlılığı olduğundan endişe ediyorsanız, onlara destekleyici bir şekilde yaklaşmak en iyisidir. Bunları karıştırmaktan veya kendilerini suçlu hissetmekten kaçının. Bu onları zorlayabilir ve yardımınıza daha dirençli hale getirebilir.

Alkolizm ile hangi sağlık komplikasyonları ilişkilidir?

Alkol bağımlılığı kalp hastalığına ve karaciğer hastalığına neden olabilir. Her ikisi de ölümcül olabilir. Alkolizm aşağıdakilere de neden olabilir:

 • Ülser hastalığı
 • Eksüel problemler
 • Doğum defektleri
 • Isı problemleri
 • Kanser riski artmış bağışıklık fonksiyonu

Alkol bağımlılığı olan biri, içme sırasında tehlikeli riskler alıyorsa, başkalarını da riske atabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, örneğin, sarhoş sürüş, Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün 28 can almaktadır. İçme ayrıca artan intihar ve cinayet insidansı ile ilişkilidir.

Bu komplikasyonlar, alkol bağımlılığını erken tedavi etmenin neden önemli olduğunun göstergesidir. Alkol bağımlılığı ile ilgili neredeyse tüm riskler, başarılı uzun vadeli iyileşme ile önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Alkolizm için tedavi seçenekleri nelerdir?

Alkol bağımlılığının tedavisi karmaşık ve zorlayıcı olabilir. Tedavinin işe yaraması için alkol bağımlılığı olan kişinin ayık olmasını istemelidir. Hazır olmadıkları takdirde içmeyi bırakmaları için onları zorlayamazsınız. Başarı, kişinin daha iyi olma arzusuna bağlıdır.

Alkolizm için kurtarma süreci ömür boyu devam eden bir sorumluluktur. Hızlı bir düzeltme yoktur ve günlük bakımı içerir. Bu nedenle birçok insan alkol bağımlılığının asla “tedavi edilmediğini” söylemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*