Aşırı Esneme Neden Olur?

Esneme, ağzı açmak ve akciğerleri hava ile doldurmak için derinden nefes almayı gerektiren, çoğunlukla istemsiz bir süreçtir. Yorulmak için çok doğal bir cevaptır. Aslında esneme genellikle uykululuk veya yorgunluk tarafından tetiklenir. Bazı esnemeler kısa ve açık ağızla nefes almadan önce birkaç saniye sürer. Sulu gözler, esneme veya sesli iç çekimler esneme ile birlikte olabilir.

Araştırmacılar, esnemenin niçin gerçekleştiğinden tam olarak emin değiller, ancak yaygın tetikleyiciler yorgunluk ve sıkıntıyı içerir. Esneme, esneme hakkında konuştuğunuzda ya da bir başkasının esnediğini gördüğünüzde veya duyduğunuzda da ortaya çıkabilir. Bulaşıcı esneme, sosyal iletişim ile ilgili bir şey olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, Uygulamalı Temel Tıp Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, esnemenin beynin sıcaklığını soğutmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aşırı esneme, dakikada bir kereden fazla meydana gelen esnektir. Aşırı esneme genellikle uykulu ya da sıkılmaya atfedilse de, altta yatan bir tıbbi problemin belirtisi de olabilir.

Bazı koşullar aşırı esneme ile sonuçlanan vazovagal reaksiyona neden olabilir. Vasovagal reaksiyon sırasında vagus siniri içinde artmış aktivite vardır. Bu sinir beyinden boğaza ve karna kadar uzanır. Vagus siniri daha aktif hale geldiğinde, kalp hızı ve kan basıncı önemli ölçüde düşer. Reaksiyon, uyku bozukluğundan ciddi bir kalp rahatsızlığına kadar her şeyi gösterebilir.

Esnemenizde ani bir artış fark ettiyseniz, özellikle belirgin bir sebep olmaksızın sık sık esniyorsanız doktorunuzla konuşun. Aşırı esnemenin bir tıbbi problemin sonucu olup olmadığını sadece doktorunuz belirleyebilir.

Aşırı Esneme Nedenleri

Aşırı esnemenin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, bunların sonucunda ortaya çıkabilir:

  • Uyuşukluk, yorgunluk, uyku apnesi ya da narkolepsid gibi uyku bozuklukları ile depresyon veya anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar.

Aşırı Esneme Teşhisi

Aşırı esnemenin sebebini belirlemek için, doktorunuz öncelikle size uyku alışkanlıklarınız hakkında sorular sorabilir. Yeterli dinlendiğinizden emin olmak isteyecektir. Bu, aşırı esnemenizin yorgunluk veya uyku bozukluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Doktorunuz aşırı esneme için başka olası bir neden bulmak için teşhis testleri gerçekleştirecektir. Elektroensefalogram (EEG) kullanılabilecek testlerden biridir. Bir EEG beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçer. Doktorunuzun epilepsi ve beyni etkileyen diğer rahatsızlıkları teşhis etmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca MRI taraması isteyebilir. Bu test, vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır, bu da doktorların vücut yapılarını görselleştirmesine ve değerlendirmesine yardımcı olabilir. Bu resimler genellikle, tümörler ve multipl skleroz gibi omurilik ve beyin bozukluklarını teşhis etmek için kullanılır. MRI taraması, kalbin işlevini değerlendirmek ve kalp problemlerini tespit etmek için de faydalıdır.

Aşırı Esneme Tedavisi

İlaçlar aşırı esnemeye neden oluyorsa, doktorunuz daha düşük bir dozaj önerebilir. İlaçlarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce bunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. İlaçları doktorunuzdan onay almadan asla kullanmamalısınız.

Uyku bozukluğunun bir sonucu olarak aşırı esneme meydana gelirse, doktorunuz daha fazla uykuya dalmak için uyku yardımı ilaçları veya teknikleri önerebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*