Ayak Bileği Burkulması Nasıl ve Neden Olur?

Ayak bileği burkulması nedir?

Çoğu insanın hayatında en az bir kere ayak bileği bükülmüştür. Bükülmeden sonra ayak bileğiniz şişmiş ve acı veriyorsa, muhtemelen ayağınız burkulmuş demektir. Bu, gerilmenizi ve muhtemelen ayak bileğinizdeki bağları kopardığınızı da işaret edebilir.

Ayak bileği burkulmaları yaygın olsa da, bunlar her zaman küçük yaralanmalar değildir. Tekrarlayan veya şiddetli burkulması olan bazı insanlar da uzun süreli eklem ağrısı ve halsizlik yaratabilir. Burkulmuş ayak bileği tedavisi, ayak bileği sorunlarının devam etmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayak bileği burkulması neden olur?

Çoğu ayak bileği burkulması, futbol oynamak veya futbola başlamak gibi ayağınızı diktiğiniz hızlı bir değişim hareketi yaptığınızda gerçekleşir. Genellikle ayak bileği dışa doğru yuvarlanır ve ayak içe doğru döner. Bu, ayak bileğinin dışındaki bağların gerilmesi ve yırtılmasına neden olur. Sıklıkla ayak bileği içeri doğru döner ve ayak dışarı doğru döner. Bu, bileğin iç kısmındaki bağlara zarar verir.

Bir ayak bileği burkulması, bağın ne kadar kötü şekilde hasar görmüş olduğuna ve kaç tane ligamanın yaralandığına bağlı olarak hafiften şiddete kadar değişebilir. Hafif bir burun bölgesinde, ayak bileği yumuşak, şişmiş ve sert olabilir. Ama genellikle istikrarlı hissediyor ve küçük ağrı ile yürüyebilirsiniz. Daha ciddi bir burkulma, ayak bileği etrafında morarma ve hassasiyet içerebilir ve yürüme ağrılıdır. Ağır bir ayak bileği burkulmasında, ayak bileği dengesizdir ve “titrek” hissedebilir. Yürümemelisiniz çünkü ayak bilekleri dışarı veriyor ve çok acı verici olabilir.

Semptomlar neler?

Çoğu burkulma ile hemen ağrı hissedersiniz, genellikle ayak bileği şişmeye başlar ve morarır.

Daha şiddetli burkulmalarda, muhtemelen ilk başta aşırı derecede acı çekersiniz ve yürüyemez ya da ayağınıza ağırlık koyamazsınız. Genellikle, sahip olduğunuz ağrı ve şişme ne kadar fazla olursa, ayak bileğinizin burkulması o kadar şiddetlidir ve iyileşmesi o kadar uzun sürer.

Bir ayak bileği burkulması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz yaralanmanın nasıl olduğunu ve daha önce bileğinize zarar verip vermediğinizi soracaktır. Doktor, başka herhangi bir yere zarar verip vermediğini görmek için ayağınızı, ayak bileğinizi, alt bacağınızı ve hatta dizinizi kontrol edecektir.

Bazı durumlarda, doktor ayak bileğinde veya ayakta kırık bir kemik olmadığından emin olmak için röntgen isteyebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Dinlenme, ağrı olmadan yürüyünceye kadar koltuk değneği kullanmanız gerekebilir. En azından ilk 24 ila 72 saat veya şişme azalana kadar, günde bir veya iki saatte 10 ila 20 dakika boyunca bir buz paketini uygulayın. Buz ve cildiniz arasında daima ince bir bez bulundurun ve buz paketine etkilenen bölgenin tüm eğrilerini sıkıca bastırın. Sıkıştırma. ACE bandajı gibi elastik bir sıkıştırma bandı şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. İlk 24 ila 36 saat boyunca giyin. Sıkıştırma tamamlamaları koruma sağlamaz. Yani ağırlık yüklemeye çalışırsanız bile bileğinizi korumak için bir paranteze ihtiyacınız var. Mümkünse ayak bileğinizi kalp seviyesinin üstünde günde 2 ila 3 saat yükseltin. Bu, şişme ve morarma azaltmaya yardımcı olur.

Uygun tedavi ve rehabilitasyon (rehabilitasyon) egzersizleri ayak bileği burkulmaları için çok önemlidir. Bir ayak bileği burkulması iyileşmezse, eklem dengesiz hale gelebilir ve kronik ağrı gelişebilir. Bu, ayak bileklerini zayıflatabilir ve yaralanma olasılığınızı arttırabilir. Sporunuza ve ayak bileğinize stres getiren diğer aktivitelere geri dönmeden önce, ayak bileğinizi ağrısız atlamayı beklemek iyi bir fikirdir. Egzersiz sırasında ayak bileğinizi bantlamak ya da ayak bileğinizi korumak ayak bileğinizi korumaya yardımcı olabilir. Yürüyüş botları veya diğer yüksek topuklu dantel ayakkabıları destek almak da yardımcı olabilir. Ancak dikkatli olun. Çok fazla ağrı veya rahatsızlık hissederseniz ayağınızı bir çizme ile zorlamayın.

Eğer ayak bileği hala rehabilitasyon sonrasında kararsızsa veya bağ hasarı şiddetli ise, doktorunuz yırtık bağları onarmaya yönelik ameliyat önerebilir.

Ne tür bir rehabilitasyon programını takip etmelisiniz?

Rehabilitasyon egzersizleri yaralanmadan hemen sonra başlayabilir. Ayağınızı yürümeyi veya kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Acı olmadan yürürken koltuk değneği kullanmanız gerekebilir. Ağrınıza bağlı olarak, ayak bileğinizi buzlu hale getirirken de hareket alanı egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu alıştırmalar yapmak kolaydır – parmağınızla alfabeyi takip edin. Bu ayak bileğinizin her yönde hareket etmesine yardımcı olur.

Doktorunuza diğer rehabilitasyon hakkında danışın. Germe, mukavemet eğitimi ve denge egzersizleri, ayak bileklerinin tamamen iyileşmesine yardımcı olabilir ve daha fazla yaralanmayı önleyebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*