Sivilce Neden Olur?

Genellikle ergenlik dönemlerde stresden kaynaklı olarak genc nufusta yoğun olarak görülmektedir. Önlemlerini almadıktan sonra aşırı sivilce olmaktadır.

Sivilce  bir cilt sorunu olup, saç köklerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplanması sonucu oluşmaktadır. Oluşan bu sivilceler genellikle yüz, yanak, sırt, omuzlar ve boyunda oluşur. Etkili tedavi yöntemlerinin olmasıyla beraber, meydana gelen sivilceler kalıcı olabilmektedir. Sivilcelerin herhangi biri yok olmaya başladığında, diğerleri ortadan kaybolmadan önce iyileşme süreci devam eder. Ergenlik dönemine girildiğinde sivilce oluşma zamanı da gelmiş olarak kabul edilir ve ergenlik çağında oluşan sivilcelerin oranı yüzde 70-87 gibi rakamı kapsamaktadır. Sivilcelerin ciddiyetine göre duygusal sorunlar ve yüzde yara izleri oluşabilir. Tedavinin erken başlaması çok önemlidir.

Tedavi işlemi için ise oldukça fazla olumlu durum vardır. Sivilce oluşumunu durdurabilir ve var olan sivilceleri de ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için bir cilt doktoruna giderek sivilcelerin neden oluştuğunu ve oluşum yöntemine göre sivilce ilacı alabilirsiniz. Böylece bu tip bir cilt sorunundan da kurtulmuş olacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*