Ağız (Oral) Kanseri Nedir ve Neden Olur?

Ağız Kanserine Genel Bakış
Ağız kanseri; dudak, dil, sert ve yumuşak damak, tükrük bezi, yanak astarı, ağız zemini (diş altında), diş etleri ve dişler de dahil olmak üzere herhangi bir bölgesinde gelişebilir. Çoğu zaman, tümörler ağız tabanında, dil üzerinde veya ağız yüzey alanlarında başlar.

Ağız ve orofaringeal kanser belirtiler ve tedavide benzerdir. Bu kanser türlerinde, kanser hücreleri lenfatik sisteme yayılır ve özellikle tedaviden sonrası önerilere uyulmadığında diğer alanlarada sıçrayabilir.

Ağız Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri
Ağız kanseri için risk faktörleri; sigaralar, purolar, borular, çiğneme tütünü ve daldırma snuff gibi tütün ürünlerinin kullanımıdır. Amerikan Kanser Derneğine göre, ağız kanseri geçiren hastaların yüzde 90’ı tütün kullanıyor ve sigara içenler sigara içmeyenlerden 6 kat daha fazla ağız kanseri geçiriyor. Uzun süre tütün kullanan insanlarda risk artar.

Alkol kullanımı kanser riskini arttırmaktadır. Amerikan Kanser Derneğine göre, alkol kullanıcıları tüm ağız kanseri hastalarının yüzde 75 ila 80’ini oluşturuyor. Tütün ve alkol kullananlar aynı anda bu kanserler için en ciddi riski taşıyan grup.

Ağız kanseri ile ilişkili diğer risk faktörleri arasında HPV enfeksiyonu, Plummer-Vinson sendromu (demir eksikliği ve ağız boşluğundaki nadir bir durum), kötü bir diyet ve bağışıklık sistemi hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar sebep olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*