Bebeklerde İshal Neden Olur?

Bebeğinizin ilk kakası (veya dışkı) “mekonyum” denilen bir şeyden oluşacaktır. Bu yapışkan ve yeşilimsi siyahtır.

Birkaç gün sonra kaka sarı veya hardal rengine dönüşecek. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları akışkan ve kokmaz.

Bazı bebek formülleri (mama-biberon) bebeğinizin kakaasını da koyu yeşil yapabilir. Memeden formüle beslemeye geçerseniz, bebeğinizin kakalarının daha koyu ve macun gibi olduğunu görürsünüz.

Bebeğim ne sıklıkla kaka yapar?

Bazı bebekler bebek bezlerini her yemde ya da etrafında doldururlar. Bazıları, özellikle emzirilen bebekler, birkaç güne veya hatta bağırsak hareketi olmayan bir haftaya kadar gidebilirler.

Her ikisi de normal. Ayrıca bebeklerin kaka yaparken zorlanmaları hatta ağlamaları normaldir. Bebeğiniz birkaç günlüğüne geçmemiş olsalar bile, kakası yumuşak olduğu sürece kabızlık yapmaz.

Bebeğimin kakasının değişmesi normal mi?

Günden güne, haftadan haftaya, bebeğinizin kakası muhtemelen değişecektir. Eğer çok kötü kokulu, çok sulu veya daha sert hale gelirse, özellikle de içinde kan varsa, doktorunuzla veya çocuk sağlığı hemşirenizle konuşmalısınız.

Soluk (beyaz ya da beyaza yakın) poos, sarılık belirtisi olabilir. Endişeleniyorsanız, doktorunuz veya çocuk sağlığı hemşirenizle konuşun.

Bebeklerde İshal

Çoğu bebekte bazen gevşek dışkı (kaka) vardır. Emzirilen bebeklerin, formülle beslenen bebeklerden daha gevşek poozları vardır. İshal, bebeğinizin sık sık şekilsiz sulak bir dışkı yaptığı zamandır.

İshal bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ve kusma ile birlikte olabilir. Bu gastroenterit (bir mide böceği) denir. Genellikle rotavirüs gibi bir virüs neden olur.

Bebeğiniz diğer aile üyeleri veya mide rahatsızlığı olan kişilerle (örneğin çocuk bakımında) temas ederse, ellerini sıcak suyla sıvı sabun kullanarak yıkamasını ve ellerini sık sık kurutmasını isteyin. Tuvaletleri temiz tutup havluları sık sık yıkayın. Biberon ile beslenen bebeklerle, şişelerin dikkatli bir şekilde sterilize edildiğinden emin olun.

Bebeklerde ishal ve kusma daha büyük çocuklardan daha ciddidir çünkü bebekler vücutlarından çok fazla sıvı kaybedebilir ve susuz hale gelebilir. Onlar uyuşuk veya huzursuz olabilirler, ağız kuruluğuna sahip olabilirler ve soluk veya yıkanmış bir renge sahip olabilirler. Bebeğiniz susuz hale gelirse, fazla idrar yapamazlar. İshal olduklarında ne kadar idrar yaptığını söylemek zor olabilir.

Bebeğiniz susuz hale gelirse ekstra sıvılara ihtiyaç duyarlar. Oral rehidrasyon sıvılarını yerel eczaneden veya eczaneden alabilir veya doktorunuzdan bir öneri alabilirsiniz.

Doktora başvuru

Bebeğinizin son 24 saat içinde altı ya da daha fazla ishal poos geçirmesi veya bebeğinizin son 24 saat içinde üç kez veya daha fazla kusması durumunda doktorunuza ya da çocuk sağlığı hemşirenize başvurun. Uzman tavsiyesi alın. Bebeğiniz iyi değilse (daha az duyarlı, iyi beslenmiyor, ateşli veya fazla idrar yapmıyorsa) veya kusma bir günden fazla sürdüyse doktorunuzun danışın.

Bebekler ve büyük çocuklar

Bir ile beş yaş arasındaki bazı çocuklar, havuç ve bezelye gibi tanınabilir yiyecekler içerebilen sık, kokulu, gevşek dışkılar yapabilirler. Genellikle, bu çocuklar normalde sağlıklı olurlar ve normal olarak büyürler, ancak doktor hiçbir sebep bulamamaktadır. Bu tür ishal “yürümeye başlayan ishal” olarak bilinir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*