Çocuklarda Alerji Neden Olur?

Ortak Havadaki Alerjenler

Alerji belirtilerine neden olan maddeler alerjenler olarak adlandırılır. Havadaki alerjenler hava ile taşınanlardır. Bunlar:

Polen, tipik olarak böceklerden, toz akarlarından, tüy ya da tüylü cisim parçacıklarından oluşan ölü deriden gelen kepek gibi şeyleri içerir.

Solunduğunda, havadaki alerjenler, alerjisi olan kişilerde semptomları tetikleyebilir. Semptomlar şunları içerir:

  • Hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Burun tıkanıklığı (bir veya her iki burun delikleri)
  • Kulak kaşıntısı
  • Baş ağrısı
  • Göz sulanması
  • Vücutta kaşıntı ve kızarıklık

Saman nezlesi uygun şekilde tedavi edilmezse, astımı kontrol altına almayı zorlaştırabilir ve sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir, çocukların konsantrasyonunu ve okul çalışmasını etkileyebilir, kötü bir nefese ya da bir sese neden olabilir ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Tahriş edici olan diğer maddeler; parfümler ve soğuk hava gibi şeyler alerji semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Tüm yıl boyunca saman nezlesi olan insanlar genellikle toz akarlarına, hayvan kürklerine veya küf sporlarına karşı alerjidir. Sadece ilkbaharda alerjisi varsa genellikle buna polen neden olur.

Havadaki Alerjileri Teşhis Etme

Bazen evcil hayvan gibi alerji belirtilerinin nedeni açıktır. Bazen ise, çocuğunuzun doktorunun alerjiye neyin neden olduğunu tanımlaması gerekebilir.

Doktor genellikle sizinle ve/veya çocuğunuzla konuşur ve semptomların zamanlaması, bölgede yetişen bitki türleri ve çocuğunuz evden uzaktayken daha iyi hissedip hissetmeyeceği hakkında sorular soracaktır.

Doktorunuz, çocuğunuzun alerji nedenini belirlemek için alerji testleri (örneğin deri kanaması veya kan testleri gibi) önerebilir.

Semptomları Azaltma ve Tedavi

Alerjiler ve saman nezlesi tedavi edilemese de, belirtileri azaltmak ve çocuğunuza biraz rahatlama sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

En iyi tedavi yolu alerjiye neden olan şeyi tespit etmek ve daha sonra çocuğunuzun onunla temasını engellemeye veya en azından en aza indirmeye çalışmaktır.

Doktorunuz ayrıca çocuğunuzun semptomlarını gidermeye yardımcı olacak ilaçlar önerebilir.

Ciddi alerjik semptomlar için başka bir seçenek spesifik alerjen immünoterapisidir. Uzun süreli bir tedavidir. Doktorunuz bu tedavinin çocuğunuza uygun olup olmadığını size bildirebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*