Cüzzam Neden Olur?

Cüzzam Nedir?

Cüzzam(Leprosi), Mycobacterium leprae bakterisinin neden olduğu deri ve sinirlerin enfeksiyonudır. Sık görülmese de ve kolayca antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir.

Cüzzam Türleri

Cüzzam temel olarak el, ayak, yüz sinirlerini ve ayrıca cildi etkiler. Cüzzamın türü, vücudunuzun bağışıklık sisteminin bakterilere nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Bakterilere karşı dirençli değilseniz, bakteriler çoğalabilir ve daha yaygın hastalığa neden olabilir.

Cüzzam, tedavi edilmemiş cüzzamlı bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı ve yakın bir kişinin bakterileri içeren damlacıklarda nefes aldığı zaman yayıldığı düşünülmektedir.

Ancak, çok kolay yayılmamaktadır. Hastalığı yakalamak için genellikle yakın ve sık temas halinde olmanız gerekir. Tedavi edilmeyen cüzzamlı bir kişiyle temas eden çoğu kişinin enfekte olma olasılığı yoktur.

Hastalık çok yavaş ilerler. İnkübasyon süresi (semptomları enfekte olmaktan geçirme süresi) 9 aydan 20 yıla kadar değişebilir.

cüzzam nedir

Cüzzam Belirtileri

Semptomlar şunları içerebilir:

  • Vücudun her iki tarafında deri de oluşan lekeler
  • Kaşıntı
  • Burnun astarlanmasından etkilenen tıkalı bir burun
  • Kanama ve göz iltihabı

Daha yüksek bir dirence sahipseniz, daha az deride şişlik olabilir, ancak sinirlerinize zarar verebilir.

Eğer cüzzam tedavi edilmezse, özellikle eller, ayaklar ve yüzlerde deformiteye neden olabilir.

Sinir hasarının belirtileri şunları içerebilir:

  • Etkilenen cilt bölgelerinde uyuşukluk
  • Ellerde ve ayaklardaki kas zayıflığı
  • Özellikle dirsek, diz ve boyun kenarlarında genişlemiş sinirler

Tedavi edilmezse cüzzam, özellikle eller, ayaklar ve yüzlerde kalıcı hasara ve deformiteye neden olabilir. Yüzün sinirlerine zarar vermek körlüğe neden olabilir.

Cüzzam Teşhisi

Doktorunuz belirtilerinizden cüzzamı tanıyabilir. Cildinizin veya sinirinizin küçük bir örneği bakteri için test edilebilir.

Cüzzam Tedavisi

Cüzzam, 2 ila 3 tip antibiyotik kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Tedavi 6 aydan 2 yıla kadar sürebilir. Genellikle tedavi için hastanede kalmanız gerekmemektedir.

Tedaviye başladıktan sonra artık hastalığı yayamazsınız. Tedavi sırasında diğer insanlardan uzak durmanıza gerek yoktur.

Tamamen iyileşmek için, tüm antibiyotiklerinizi reçete edilen şekilde almanız gerekir. Erken tedavi ayrıca kalıcı hasar ve deformiteyi önleyebilir.

Cüzzamdan zaten deformite ve sakatlıkları olan insanlar, mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için ameliyat olabilirler.

Cüzzam Önleme

Eğer cüzzamlı biriyle aynı evde yaşıyorsanız, bir doktor tarafından kontrol edilmeli ve takip edilmelidir.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*