Lokal Anestezi Nedir ve Neden Yapılır?

Lokal Anestezi

Lokal bir anestetik, vücudunuzun bir bölümünü geçici olarak uyuşturmak için kullanılan bir ilaç türüdür. Genel anestezinin aksine, lokal anestezikler bilinç kaybına neden olmaz. Lokal bir anestetik etkili olduğunda ağrı hissetmezsiniz, ancak yine de baskı veya hareketi hissedebilirsiniz.

Lokal anestezi nasıl çalışır?

Lokal bir anestetik, vücudunuzun etkilenen kısmından sinirleri bloke ederek çalışır, böylece ağrı sinyalleri beyninize iletilemez. Uyuşma etkisi genellikle birkaç dakika içinde meydana gelir ve birkaç saat sürebilir.

Lokal anestezinin çeşitleri ve kullanımları

Lokal bir anestetik genellikle vücudunuzun küçük bölgelerinde küçük cilt cerrahisi veya bir diş ameliyatları için tercih edilir. Cerrahi sonrası ağrı rahatlamasını iyileştirmek için genel bir anestezi ile de kullanılabilir.

lokal anestezi ne işe yarar

Topikal anestezik

Topikal anestezikler sıvı, krem ​​veya merhem olarak bulunur ve vücudun yüzeyinde kullanılır. Örneğin, lokal anestezik içeren göz damlaları kullanılarak bazı göz ameliyatı yapılabilir. Bazı topikal anestezikler reçetesiz olarak kullanılabilir.

Epidural ve spinal anestezi

Epidural ve spinal anestezikler genellikle doğum eylemi veya sezaryen sırasında ağrıyı durdurmak için kullanılır. Bir epidural blok ve bir spinal blok, omurgaya lokal anestetik enjeksiyonu içerir.

Sinir bloğu

Bir sinir bloğu, kol veya bacak gibi vücudun belirli bir bölümünü sağlayan sinirlerin bir kümesinin etrafında lokal anestezi enjekte etmeyi içerir. Bunlar geniş bir alanı uyuşturur. Sinir blokları ameliyat sırasında ve sonrasında, örneğin kalça veya dizde kullanılabilir.

Lokal anestezi için hazırlanma

Tüm anesteziklerin riskleri vardır, bu yüzden seçenekleriniz hakkında önceden doktorunuzla konuşun. Sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durumu veya alerjiyi tartışın. Lokal anestezinin aşınmasından sonra ağrının nasıl yönetileceğini de sorabilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*