Bebeklerde Arpacık Neden Olur?

Arpacık neden olur?
Arpacık, kirpik tabanında gelişen bir kaynamadır. Bu genellikle kirpik kökü bakteriler tarafından enfekte olduğu için olur.

Bebeğinizin göz kapağı altında bir yumru görünüyorsa, bir arpacık olabilir. Bu, üst veya alt göz kapağı altında görünebilen ağrısız bir şişlik veya kisttir. Kist, iltihaplı bir gözyaşı kanalı veya kirpik bezi nedenli olur. Kist, bir haşhaş tohumu kadar küçük başlayabilir ancak bir bezelye veya daha büyük bir boyuta kadar büyüyebilir.

Bebeğinizin bir iltihabı olduğunun ilk işareti, göz kapağının kenarında kırmızı bir yumru göründüğünde ortaya çıkar. Yumru daha sonra büyür ve birkaç gün sonra muhtemelen uyur.

Bebeğinizin gözünün üstüne sıcak bir kompres koyun. Bebeğinizi yıkamak için kullandığınız su ile aynı sıcaklıkta, ılık suya batırılmış temiz bir flanel kullanın. Sıcak, nemli flaneli gözünün üzerinde yaklaşık beş dakika ila 10 dakika boyunca yerleştirin. Bu üç ya da dört kez, yumru gitmeye başlayana ya da küçük bir iri çekene kadar bunu yapın. Hiçbir zaman çocuğunuzun gözüne koymak için bıraktığınız süngeri sıkmayın veya delmeyin Bu, onu daha da kötüleştirebilir.

Bebeğiniz uzun bir süre boyunca sıcak bir kompres yapmanıza izin vermezse çok fazla endişelenmemeye çalışın. Sadece bebeğinizin bunu yapmanızdan mutlu olduğunda kompres uygulayın. Buradaki fikir, arpacığı “iyileştirmek” yerine rahatsızlığını hafifletmektir. Arpacık bir hafta sonra ya da daha sonra kendi başına iyileşir.

Eğer iki hafta sonra arpacık iyileşmezse veya bebeğiniz arınmaya devam ederse, onu doktora götürün. Bebeğinizin enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik merhem gerekebilir.

Bebeğimin rahatsızlığına nasıl davranmalıyım?

Bebeğinizde ilk kez bir arpacık görüyorsanız, doktorunuza götürün, arpacık olup olmadığını teyit edin.

Bebeğiniz bir arpacığa sahip olması durumunda, 5 ila 10 dakika boyunca günde iki kez bir sıcak kompresle yıkayarak gözünü temiz tutun. Ilık suya batırılmış temiz bir flanel kullanın ve gözünün üzerinden yaklaşık beş dakika ila 10 dakika boyunca yerleştirin. Eğer bebeğinizde bir ay sonra hâlâ bir arpacık görülüyorsa, doktorunuza bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*