Bebeklerde Egzama Neden Olur?

Egzama nedir?
Egzama, her beş çocuktan birine kadar etkileyen kuru ve kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Çocuğunuzda iki yaşından önce ilk defa görülür. İyi haber, egzaması olan çocukların çoğunun, genç yaşlarındayken durumdan kurtulacaklarıdır. Egzama tedavi edilemez ancak doğru tedavilerle kontrol edilebilir.

Egzama, atopik egzama veya atopik dermatit olarak da bilinir. Atopik, çocuğunuzun egzama, astım ve saman nezlesi gibi durumları geliştirme eğilimini miras aldığını gösterir. Sonuç aynıdır: kuru, kaşıntılı, kırmızı ve çatlamış ciltler, bazen sıvıyı akabilir. Bebeklerde en çok etkilenen bölgeler eller, yüz, boyun, dirsekler ve dizlerin sırtlarıdır.

Egzamaya sahip olmak, cildin bariyerinin gerektiği kadar işe yaramadığı anlamına gelir, bu da onu daha kuru hale getirir. Cildi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirecek ve alerjenler cilde daha kolay girebilecek, bu da durumu daha kötüleştirebiliyor.

Egzamaya ne sebep oluyor?
Tam olarak egzamaya neyin sebep olduğunu bilinmiyor ancak genler bir rol oynayabilir.

Egzama alevlenmelerde cildi etkiler. Bebeğinizin cildinin çoğu zaman kuru ve kaşıntılı cilt lekeleri olabilir, ancak parlama sırasında bu alanlar kötüleşir ve iltihaplı hale gelir. Bu bağışıklık sistemleri alerjiye (alerjenlere) olan maddelere aşırı tepki verdiği için olur. O zaman daha yoğun tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Egzama alevlenmeleri bazen, köpük banyosundaki deterjanlar, şampuanlar, yıkama tozları ve kumaş yumuşatıcıları gibi kimyasalların neden olduğu deri tahrişiyle tetiklenebilir. Banyoda sabun ve deterjan yerine banyo yumuşatıcı kullanın. Ayrıca, bebeğinizin egzamasını iyileştirip geliştirmediğini görmek için, çamaşır deterjanınızı biyolojik olmayanla değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Egzama bebeklerde aşırı derecede rahatsız edici olabilir, çünkü çizilmemeyi çok zor bulurlar, bu da enfeksiyonlara yol açabilir. Bazı durumlarda egzama çocuğunuzun uykusunu bozabilir ve kendine olan güvenini etkileyebilir.
Bebeğimin egzamasına nasıl davranabilirim?
Egzamanın tedavisi ciddiyetine bağlıdır. Çocuğunuzda sadece birkaç kırmızı ve kaşıntılı bölgeye sahip hafif bir egzama varsa, bazen düşük güçlü bir steroid krem ​​ile kısa bir süre karıştırılarak yumuşatıcı losyon, krem ​​veya merhem kullanmanız tavsiye edilebilir.

Parlamasını önlemek için bebeğinizin cildini nemlendirmek çok önemlidir. Egzama içeren tüm çocuklar, herhangi bir egzema parçası mevcut olmasa bile, günde birkaç kez bir yumuşatıcı miktarını kullanmalıdır. Bu, cildin çok kurumasını önler.

Çok çeşitli nemlendiriciler veya yumuşatıcılar vardır ve çocuğunuza en uygun olanı bulmak için birkaçını denemeniz gerekebilir. Bunlar kremler, merhemler, losyonlar ve banyo katkı maddeleri olarak mevcuttur.

Düzenli olarak büyük miktarlarda yumuşatıcı kullanmanız gerekebilir. Hangisinin en iyi çalıştığını öğrendikten sonra doktorunuz düzenli olarak tekrar reçeteleri sunmalıdır. Sulu krem ​​en çok kaçınılan bir yumuşatıcıdır. Çocuğunuzun cildini tahriş edebilecek deterjanlar içerebilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*