Çocuklarda Astım Neden Olur?

Çocuklarda Astım Neden Olur?

Astım yaşamı tehdit edebilir, eğer çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa, en yakın hastane acil servisine götürmeniz gerekir.

Astım ilaçlarını solunum yollarına ulaştırmak için bir inhaler ve aralayıcı kullanmak, çocuğunuzun astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Akut astım atağı için en yaygın tetikleyici, soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyondur. Astım ayrıca toz, ev akarları, polen, hayvan kepeği (ölü deri ve kürk) ve sigara dumanı gibi havadaki ortak bir maddeye karşı alerjik bir reaksiyonla da tetiklenebilir. Astım için diğer tetikleyiciler egzersiz, soğuk hava ve bazı ilaçları içerir. Astım atakları bazen tetikleyen şey kaldırarak önlenebilir.

Çocuğunuz aniden nefes almakta zorlanırsa, öksürürse ya da nefes alırken hırıltılı gibi bir ses çıkarırsa astım geçirebilir. Muhtemelen kendilerini nasıl hissettikleri veya sıkıntı çektikleri hakkında konuşurlar.

Öksürük (özellikle geceleri), geceleri nefes darlığından sebep uyanmalar ciddi işaretler olabilir. .

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler gözlemleniyorsa acil tıbbi yardım alın:

Nefes almada zorluk,
Nefes alırken göğüs duvarının içe doğru hareket etmesi
Konuşurken ani nefes keaintileri sonucu konuşamama
Nefes alışverişlerde hırıltılı bir ses çıkarma

Çocuğunuza evde bakım yapmanıza yardımcı olacak ve astım eylem planı geliştirmenize yardımcı olacak yardımlar ve ipuçları hakkında doktora danışın.

Hangi ilaçların kullanılacağını ve ne zaman kullanılacağını açıklayan bir konuşma uzman doktorla yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*