Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik çağımızın en büyük problemleri ve sorunlarından biri olmaktadır. Bu yazımızda sizlere halsizlik nedenleri hakkında bilgileri vereceğiz. Ayrıyetten yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde halsizlik tedavileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çoğu zaman herkes, halsizlik konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bu konu ile mücadele etmektedir. Geçici yorgunluk gibi durumlarda genellikle tanımlanabilir bir neden bulunmaktadır ve olası bir çözüm bulunabilir.

Kronikleşen halsizlik, diğer taraftan daha uzun sürmekte ve kişileri daha derinden etkilemektedir. Halsizlik genel olarak, zaman içinde gelişir ve kişinin enerji etkilemenin yanı sıra, zihinsel kapasitesini de etkilemektedir. Bu kapsamda psikolojik olarak ve duygusal olarak büyük oranda etkilemektedir.
Halsizlik konusunda kişiler fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda ise, yapılan araştırmalar dahilinde şu sonuçlar çıkarılmıştır.

Fiziksel Halsizlik
Kişinin kasları daha önce kolayca yapmış olduğunu eylemleri yapamaz. Merdiven çıkma veya yüklü süpermarket alışveriş sonrası eşyaları taşımak eskisinden çok daha zor olabilir. Fiziksel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, halsizlik ya da güç eksikliği olarak bilinmektedir.

Psikolojik (zihinsel) Halsizlik
Belirli bir konuda veya durumda konsantre zor hale gelmiştir. Belirtiler şiddetli olduğunda hasta sabah yataktan kalkmak veya kendisinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek istemeyebilir. Bu bahsetmiş olduğumuz halsizlik kimi zaman hastalarda fiziksel yorgunluk ile birlikte görüntülenir. Bu anlamda kişiler genellikle bilinç seviyelerinin azalmakta ve bazenleri sarhoş kişilerin vermiş olduğu tepkiler gibi tepkiler vermektedir. Bu halsizlik durumu özellikle, dikkat gerektiren işlerde çalışmaları zorunlu olan kişilerde özellikle yaşamı tehdit edici olabilir.

Halsizlik Belirtileri Nelerdir?
Genellikle şişkinlik karın ağrısı, kabızlık ve karın Magrisi belirtileri vardır
Motivasyon apati eksikliği
Kronik (uzun süreli) yorgunluk
Konsantrasyon güçlüğü
Baş dönmesi
Halüsinasyonlar
El-göz koordinasyonu bozulabilir
Başağrısı
Bozulmuş yargılama
Kararsızlık
Sinirlilik
İştah kaybı
Huysuzluk
Yoksul bağışıklık sistemi fonksiyonu
Kısa süreli hafıza bozukluğu – sorunlar düşüncelerini organize ve söylemekte doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
Uykululuk, uyku hali
Normalden daha yavaş refleksler
Böyle bulanıklık gibi bazı görme problemleri,
Halsizlik Neden Olur?
Halsizlik sorunun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Birçok koşulda kronikleşen halsizlik durumu kişiler için başka ciddi sağlık sorunlarında habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin bu durumlarda doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Olası halsizlik nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*