Mide Yanması Neden Olur?

Gündelik hayatta gerek yediğimiz besinler gerek bazı saglık nedenlerinden dolayı mide yanması hissedebiliriz. Öncelikle yediğimiz yemekleri iyi seçmeliyiz ki midemizi zor durumda bırakmayalım..

Mide yanması genellikle mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak olması sonucu olarak yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissinden kaynaklı ciddi bir sağlık sorunudur.

Özellikle yemeklerden sonra yanma hissiniz artıyorsa öncelikle buna neden olan yiyecekleri belirlemelemeliyiz ve yanma hissini arttıran besinlerden uzak durmalısınız. Mide yanması, günümüzde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur ancak beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle büyük ölçüde kontrol altına alınabilir ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir.

MİDE YANMASININ NEDENLERİ

Mide yanmasının genellikle sebepleri kolayca anlaşılabilir. Kronik bir hastalık söz konusu olmadığı sürece zor sindirilen besinlerin tüketilmesinden dolayı, yiyeceklerin iyice çiğnenmeden yutulmasından kaynaklı ve ya ağır beslenme şekli yüzünden midede yanma hissi söz konusu olabilir. Bu yüzden sık sık bu rahatsızlıkla karşılaşanlar besinleri tamamen çiğnedikten sonra yutmalı, kolay sindirilebilen besinleri tercih etmeli ve uzun aralıklarla çok yemek yemek yerine kısa aralıklarla az yemek yemeyi denemelilerdir. Bu yöntemler işe yaramıyorsa mide yanmasını engellemek ve ya hafifletmek için ilaç tedavisine başvurulabilir.

MİDE YANMASINI ARTIRAN BESİNLER

Mide yanmasına sebep olan gıdalar genellikle yemek borusundaki yola sıkıntı veren yiyeceklerdir.
Genellikle mide yanmasına neden olan bazı yiyecekler şunlardır;

Domates,Sogan,Nane,Baharatlı gıdalar,Cips,Acı

MİDE YANMASINA İYİ GELEN BESİNLER

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler sıralamasında mide asidini tutan ve sindirilmesi genellikle daha kolay olan çiğ sebzeler, lifli meyveler (muz, şeftali gibi asitli meyveler dışında kalan meyveler), uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar ilk sıralarda tercih edilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*