Omega 3 Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Birçok çalışma omega-3 yağ asitlerinin potansiyel sağlık yararlarını ortaya koydu. Omega-3’ler sağlıklı ve büyüme için faydalı olduğu düşünülmektedir. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için önemli solunum, kardiyovasküler ve nörolojik faydaları da var.

Neyse ki, omega-3 için “yağlı” balıklar da dahil olmak üzere çeşitli mükemmel beslenme kaynakları vardır. Omega-3 bakımından zengin besin kaynakları ise şunlardır;

  • Somon
  • Orkinos
  • Ringa
  • Göl alabalığı
  • Sardalya

Bunlara ek olarak, ceviz, soya fasulyesi, keten tohumları ve kanola yağı gibi gıdalar, vücudun omega-3 yağ asitlerine dönüştürebilen alfa-linoleik asit (LNA) içermektedir.

Mevcut araştırmalara göre, omega-3’lerin kardiyovasküler sağlık üzerindeki faydaları abartılmış da olabilir; Bununla birlikte, Amerikan Kalp Derneği (AHA) hâlâ insanların çoğunun haftada en az 2 kez yağlı balık yemelerini önermektedir. AHA ayrıca kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşüldükten sonra, koroner kalp hastalığı veya yüksek trigliserid düzeyleri olan hastalar için omega-3 takviyesi önermektedir.

Bir tezgah üstü omega-3 takviyesi seçerken, etiketleri dikkatle okumanız önemlidir. Bazı takviyeleri yüksek miktarda balık yağı kullandıklarını iddia ederken, yeterli oranda gerekli omega-3 içermeyebilir. En yüksek eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaemoik asit (DHA) içeren ürünü tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*