Siğiller Neden Olur?

Siğiller nelerdir?

Siğiller, insan papilloma virüsü (HPV) tarafından neden olunan deride kabarıklıklara neden olur. Siğiller, binlerce yıl boyunca insanların başının belası oldu. 3 bin yıllık mumyalar üzerinde bile keşfedildiler. Siğiller genellikle tehlikeli olmasa da, çirkin, potansiyel olarak utanç verici ve bulaşıcıdır. Ayrıca acı verici olabilirler.

Genital Siğiller

Siğillere yol açan 100’den fazla HPV türü vardır. Hemen hemen tüm HPV tipleri elinizde veya ayaklarınızda görünen nispeten zararsız siğillere neden olur. Bununla birlikte, genital bölgelerinizde, çevresinde siğillere neden olan birkaç HPV suşları vardır. Kadınlarda da görülen genital siğiller, potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olan servikal kanserine yol açabilir. Genital siğilleriniz olduğunu düşünüyorsanız veya onlara maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, hemen bir doktora görünmelisiniz.

Siğil türleri nelerdir?

Beş ana siğil tipi vardır. Her tip vücudun farklı bir kısmında görünür ve ayrı bir görünüme sahiptir.

Ortak siğiller

Ortak siğiller genellikle parmaklarımız ve ayak parmaklarınız üzerinde büyür, ancak başka yerlerde de ortaya çıkabilir. Kaba, grenli bir görünüme sahiptir. Ortak siğiller, çevreleyen deriden daha gridir.

Plantar siğiller

Plantar siğiller ayak tabanlarında büyürler. Diğer siğillerden farklı olarak, plantar siğiller cildinizin içine doğru büyürler. Sertleşmiş deri ile çevrili ayağın alt kısmında küçük bir delik gibi görünen bir şey fark ederseniz plantar siğiliniz olabilir. Plantar siğiller rahatsız edici yürüyüşlere yol açabilir.

Düz siğiller

Düz siğiller genellikle yüz, uyluk veya kollarda büyür. Onlar küçük ve hemen farkedilemez. Yassı siğiller, sıyrılmışlarmış gibi düz bir tabana sahiptir. Pembe, kahverengimsi veya hafif sarı olabilirler.

Filiform siğiller

Filiform siğiller ağzınızda veya burnunuzda ve bazen boynunuzda ya da çenenizin altında büyür. Küçüktürler ve küçük bir flep veya cilt etiketi gibi şekillendirilirler. Filiform siğiller cildinizle aynı renktedir.

Periungual siğiller

Periungual siğiller ayak tırnaklarının, tırnakların altında ve etrafında büyürler. Acı çektirebilirler ve tırnak büyümesini etkileyebilirler.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmelisiniz:

Yüzünüzde siğiller veya vücudunuzun bir başka hassas kısmı (örneğin, cinsel organlar, ağız, burun delikleri), kanama veya enfeksiyon belirtileri gördüğünüzde

Siğilleri evde tedavi edebilir miyim?

Siğiller genellikle kendiliğinden iyileşse de, çirkin ve rahatsız edici olurlar, bu yüzden onları evde tedavi etmeye çalışmak isteyebilirsiniz. Birçok siğil, eczanede mevcut tedavilere iyi cevap verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*