Bacak Ağrısı Neden Olur?

Çoğu bacak ağrısı aşırı veya küçük yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Rahatsızlık genellikle kısa bir süre içinde kaybolur ve ev ilaçları ile hafifletilebilir.

Ancak bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunu ağrıya neden olabilir. Şiddetli veya sürekli bacak ağrısı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Altta yatan herhangi bir durum için hızlı bir teşhis ve tedavi almak, ağrının daha da kötüleşmemesini ve uzun vadeli iyileşmeyi sağlayabilir.

Bacak Ağrısının Yaygın Nedenleri

Kramplar

Bacak ağrısının başlıca nedeni, genellikle “bir charley atı” olarak bilinen bir kas krampı veya spazmdır. Bir kramp genellikle, bacak kaslarının büzülmesinden dolayı ani ve keskin ağrıyı tetikler. Sıkma, genellikle cildin altında görünür, sert bir yumru oluşturur. Çevresinde kızarıklık ve şişme olabilir.

Kas yorgunluğu ve dehidratasyon özellikle baldırda bacak kramplarına yol açabilir. Diüretikler ve statinler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar da bazı kişilerde bacak kramplarına neden olabilir.

Yaralanmalar

Kas suşu, kas liflerinin aşırı gerilmenin sonucu yırtılması genel yaralanmalardandır. Genellikle hamstrings, buzağı veya kuadriseps gibi daha büyük kaslarda görülür.

Tendinit bir tendonun iltihaplanmasıdır. Tendonlar kasları kemiğe bağlayan kalın kordlardır. İltihaplı olduklarında, etkilenen eklemi hareket ettirmek zor olabilir. Tendinit çoğu zaman hamstringlerdeki veya topuk kemiğine yakın tendonları etkiler.

Diz bursiti, diz eklemini çevreleyen sıvı dolgulu keseler iltihaplı hale geldiğinde meydana gelir. Sin atelleri, shinbone veya tibia iç kenarı boyunca ağrıya neden olur.

Yaralanma, shinbone çevresindeki kasların aşırı kullanım sonucu yırtılmasıyla birlikte ortaya çıkabilir. Stres kırıkları bacak kemiklerinde, özellikle shinbone’da bulunan küçük kırıklardır.

Bazı tıbbi durumlar genellikle ağrılara yol açar. Bunlar şunları içerir:

Ateroskleroz, yağ birikimine bağlı olarak arterlerin daralması ve sertleşmesidir. Arterler, vücudunuzda oksijen açısından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır. Dokular yeterli oksijen almazsa, bacak ağrısına yol açabilir.

Varyköz damarlar, yetersiz kapakçıklar nedeniyle damarlar kanla dolduğunda oluşan düğümlü ve genişlemiş damarlardır. Genellikle şişmiş pipo topu gibi görünürler ve ağrılı olabilirler. Genellikle baldırda ve ayak bileklerinde görülürler. Bacağın kemik veya dokularındaki etkilenen bölgede şişlik, kızarıklık veya ağrıya neden olabilir. Bacakta hasar, uyuşukluk, ağrı veya karıncalanmaya neden olabilir. Genellikle diyabetin bir sonucu olarak ayaklarda ve bacakların alt kısmında görülür.

Bacak ağrısını evde tedavi etmek

Genellikle evde krampları veya küçük yaralanmaları tedavi edebilirsiniz. Bacak ağrınız kas krampları, yorgunluk veya aşırı kullanımdan sonra aşağıdaki ev bakım önerilerini deneyin:

Bacağınızı olabildiğince dinlendirin ve bacağınızın altına yastık koyarak yükseltin. Bacaklarınız iyileştikçe rahatsızlık hissetmemenize yardımcı olmak için aspirin gibi ağrı kesicileti kullanabilirsiniz.

Bacağınızın etkilenen bölgesine günde en az dört kez buz uygulayın. Bunu acıdan sonra ilk birkaç gün içinde daha sık yapabilirsiniz. Bir kerede 15 dakikayı geçmeyecek kadar buz bırakabilirsiniz.

Sıcak bir banyo yapın ve sonra kaslarınızı hafifçe gerdirin. Bacağınızın alt kısmında ağrı varsa, otururken veya ayakta dururken ayaklarınızı doğrultmayı deneyin. Bacağınızın üst kısmında ağrı varsa, eğilmeye çalışın ve ayak parmaklarıxa dokunun. Bunu yerde otururken veya ayakta dururken yapabilirsiniz. Her bir sette, her pozisyonu 5 ila 10 saniye arasında tutun. Ağrınız kötüleşirse gerilmeyi bırakın.

Aşağıdakilerden herhangi biri olursa hemen hastaneye gidin:

  • Ateşiniz varsa.
  • Bacağınız üzerinde derin bir kesik varsa.
  • Bacağınız kızarmış ve sıcaksa.
  • Bacağınız soluk ve dokunuş hissi veriyorsa.
  • Nefes almakta zorlanırsınız ve her iki bacağınızda şişlik varsa.
  • Yürümekte güçlük çekiyorsanız.

Bir dizi ciddi rahatsızlık ve yaralanmalar bacak ağrısına neden olabilir. Asla gitmeyen ya da başka semptomların eşlik ettiği bacak ağrısını asla göz ardı etmeyin. Bunu yapmak tehlikeli olabilir. Bacak ağrınız hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Bacak ağrısını önleme

Fiziksel aktivite nedeniyle bacak ağrısını önlemek için egzersiz yapmadan önce ve egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızı gerdirmek için zaman ayırmalısınız. Bacak kaslarının ve tendonlarının yaralanmasını önlemek için muz ve tavuk gibi potasyumlu yiyecekler yemek de yardımcı olur.

Aşağıdakileri yaparak bacaklarda sinir hasarına neden olabilecek tıbbi durumların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz:

Haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz yapın. Sağlıklı bir kilo alın.
Sigara içmeyin.
Kolesterol ve kan basıncınızı kontrol edin ve bunları kontrol altında tutmak için gerekli önlemleri alın.
Alkol tüketiminizi sınırlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*