Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Genellikle sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık sorununun belirtisidir. Ayrıca soğuk algınlığı kaynaklı da olabilir.

Ev ilaçları burun tıkanıklığını hafifletmek için özellikle de soğuk algınlığı nedenliyse yeterli olabilir. Ancak kronik ya da uzun süreli tıkanıklık varsa tıbbi tedavi almalısınız.

Burun tıkanıklığı nedenleri

Tıkanıklık, burnunuz dolduğunda ve iltihaplandığında ortaya çıkar. Küçük hastalıklar, burun tıkanıklığının en yaygın nedenleridir. Örneğin; soğuk algınlığı, grip ve sinüs enfeksiyonlarının hepsi tıkalı burunlara neden olabilir. Hastalıkla ilişkili tıkanıklık genellikle bir hafta içinde gelişir.

Bir haftadan uzun süren tıkanıklık, genellikle altta yatan sağlık sorununun bir belirtisidir.

Burun tıkanıklığı, genellikle ilk trimesterin sonunda, hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında oluşan hormonal dalgalanmalar ve artan kan akımı burun tıkanıklığına neden olabilir.

Bu değişiklikler burun zarlarını etkileyerek iltihaplanmalarına, kurumamasına ve kanamasına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı için ev ilaçları

Nazal tıkanıklık yaşadığınız zaman ev ilaçları yardımcı olabilir. Havaya nem katan nemlendiriciler, mukusun kırılmasına ve iltihaplı burun yollarının yatıştırılmasına yardımcı olabilir. Ancak, astımınız varsa, bir nemlendirici kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Başınızı yastıklara dikerek, mukusun burun geçişlerinden dışarı akmasını da teşvik edebilirsiniz.

Tuzlu spreyler her yaş için güvenlidir, ancak bebekler için daha sonra bir aspiratör veya burun ampulü kullanmanız gerekecektir. Bebeğin burnundan kalan mukusu temizlemek için bir aspiratör kullanılır.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Bazen ev ilaçları, özellikle belirtileriniz başka bir sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, tıkanıklığı hafifletmek için yeterli değildir. Bu durumda, özellikle rahatsızlığınız ağrılı ve günlük aktivitelerinize müdahale ediyorsa, tıbbi tedavi gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşadıysanız hemen doktorunuza danışın:

sinüs ağrısı ve ateşli bağışıklık sistemi, astım veya amfizem ile birlikte üç günden fazla burun akıntısı süren yüksek ateşle birlikte 10 günden fazla süren tıkanıklık

Yakın zamanda kafa travması geçirdiyseniz ve şimdi de kanlı burun akıntısı veya sabit akıntı net akışı varsa doktorunuzu hemen görmelisiniz.

Bebekler ve çocuklar

Burun tıkanıklığı bebeklerde, daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha fazla tehdit edici olabilir. Nazal semptomlar bebek beslemelerini engelleyebilir ve hatta ölümcül solunum problemlerine yol açabilir.

Burun tıkanıklığı, normal konuşma ve işitme gelişimini de önleyebilir. Bu nedenlerle bebeğinizin burun tıkanıklığı varsa hemen çocuk doktorunuza başvurmanız önemlidir. Doktorunuz, bebeğiniz için en iyi tedavi seçeneklerini bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Tıkanıklık tedavisi

Doktorunuz, burun tıkanıklığı nedenini belirledikten sonra, bir tedavi planı önerebilir. Tedavi planları genellikle semptomları gidermek veya hafifletmek için reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlar içerir.

Burun pasajlarınızda veya mukusun dışarı sızmasını engelleyen sinüslerinizde tümörler veya nazal polipler varsa, doktorunuz tümörleri çıkarmak için ameliyat önerebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*