Balgam Kültürü Nedir ve Neden Olur?

Balgam kültürü nedir?

Solunum yolu enfeksiyonu veya akciğerle ilişkili bir rahatsızlığınız olduğunda, akciğerleriniz balgam olarak bilinen kalın bir madde üretir. Bu madde nefes almayı zorlaştırabilir, öksürüğe neden olabilir ve bakteri barındırır. Virüsle karşılaşılması durumunda doktorunuz test önerebilir.

Bu hızlı, nispeten ağrısız test, laboratuvar teknisyenlerinin akciğerlerinizde büyüyen ve balgam üretimine neden olabilecek bakterileri veya mantarları araştırmasına yardımcı olur. Bu onların hastalığınızın sebebini bulmalarına yardımcı olabilir.

Sıklıkla balgam kültürünün en zor kısmı test için balgam örneğinde yeterli miktarda materyal almaktır.

Testin hangi kullanımları var?

Balgam, akciğerlerinizin ve bronşların alt kısımlarında toplanır; bunlar, havanın akciğerlerinize ulaşması için hareket eden tüp benzeri yollardır. Balgam kültürü testine duyulan ihtiyacı belirtebilecek semptomlar şunlardır:

Ateş, titreme, nefes zorluğu ve ağrı

Test, öksürüğe diğer semptomlara neden olabileceğini ortaya çıkarabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Bronşit, apse pnömoni, tüberküloz, kronik obstrüktif pulmoner, disülfistik, fibroz.

Bazı zararlı bakteriler, virüsler veya mantarlar solunum yollarına neden olabilir. Belirtilerinize neyin neden olabileceğini belirleyerek, doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için en iyi ilacı bulabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz beyaz kan hücrelerinin yükselip yükselmediğini belirlemek için tam bir kan sayımı isteyebilir. Beyaz kan hücrelerindeki bu artış, bir enfeksiyonu gösterebilir.

Test nasıl yapılır?

Balgam kültürü, sizin için çok az çaba gerektirir. Test için laboratuvara örnek vermeniz yeterlidir. Balgamı akciğerlerden çıkarmak için derinden öksürmeniz istenecektir.

Birisi öksürük istendiğinde ortaya çıkan tükürük, genellikle ağızdan ve üst solunum yollarından gelir ve bu test için yararlı değildir.

Bununla birlikte, iyi bir balgam örneği almak için deneyebileceğiniz birkaç teknik vardır.

Bol miktarda sıvı içmek, salgıları gevşetmeye ve balgamı öksürmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz, diğer bakterilerden ve ekstra tükürüklerden kurtulmak için ağzınızı temiz suyla yıkamanızı isteyebilir.

Balgamı küçük bir bardağa tükürmeniz istenecektir. Laboratuvar test için en az 2 mililitre balgam gerektirir. Akciğerlerinden derinden öksürmek için, zorla öksürmeden önce üç derin nefes almanız gerekebilir.

Yeterli balgam öksürüğü sorun yaşıyorsanız, doktorunuz balgamı gevşetmek için göğsünüze dokunmayı deneyebilir. Ayrıca, numuneyi öksürmenize yardım etmek için buhar benzeri bir buharı da soluyabilirler.

Testin riskleri nelerdir?

İyi hissetmediğinizde, balgam kültürüyle ilişkili derin öksürük rahatsız olabilir. Örnek verdikten sonra göğüs rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte, balgam kültürü ile ilişkili riskler yoktur. Karın ameliyatı geçirdiyseniz, doktorunuz karın ağrısını en aza indirmek için öksürmeden önce karnınıza bir yastık koymanızı isteyebilir. Bu teknik splintleme olarak bilinir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*