Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu (Gonore), cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD). Bu, Neisseria gonorrhoeae bakterisi ile enfeksiyondan kaynaklanır.

Bel soğukluğu, korunmayan oral, anal veya vajinal seks yoluyla kişiden kişiye geçer. Çok sayıda cinsel partner veya kondom kullanmayan kişiler çok büyük enfeksiyon riski altındadır. Enfeksiyona karşı en iyi korunma, yoksunluk, monogami (tek bir partnerle cinsel ilişki) ve uygun prezervatif kullanımıdır. Bir kişinin korunmasız cinsel ilişkiye girme olasılığını artıran davranışlar da enfeksiyon olasılığını artırır. Bu davranışlar arasında alkol kullanımı ve yasa dışı uyuşturucu kullanımı, özellikle de damar içi uyuşturucu kullanımı bulunmaktadır.

Bel soğukluğu belirtileri

Semptomlar genellikle maruziyetten iki ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, gonore ile enfekte olan bazı insanlar hiçbir zaman belirgin semptomlar geliştirmezler. Semptomları olmayan ve aynı zamanda semptomatik olmayan bir taşıyıcı olarak da adlandırılan bel soğukluğu olan bir kişinin hala bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir kişinin, belirgin semptomları olmadığında, enfeksiyonu diğer ortaklara yayma olasılığı daha yüksektir.

Erkeklerde belirtiler

Erkekler birkaç hafta boyunca belirgin semptomlar geliştiremez. Bazı erkekler hiçbir zaman semptom geliştirmeyebilir.

Tipik olarak enfeksiyon, bulaşmasından bir hafta sonra belirtileri göstermeye başlar. Erkeklerde ilk fark edilir semptom genellikle idrar yaparken yanma veya ağrılı bir duyudur. Ilerledikçe, diğer belirtiler içerebilir:

Penislerden (beyaz, sarı, bej veya yeşilimsi) idrar söktürücü pus benzeri akıntının (veya damlanın) sıklığı, penisin girişinde şişlik, kızarıklık veya testislerde ağrı.

Enfeksiyon semptomlar tedavi edildikten birkaç hafta sonra vücutta kalacaktır. Nadir durumlarda, bel soğukluğu vücutta, özellikle de üretra ve testislerde hasara neden olabilir. Ağrı da rektuma yayılabilir.

Kadınlarda belirtileri

Birçok kadın bel soğukluğu hastalığının açık belirtilerini geliştirmez. Kadınlar semptomlar geliştirdiklerinde, diğer enfeksiyonlara karşı hafif veya benzer olma eğilimindedirler, bu da onları tanımlamayı zorlaştırır. Bel soğukluğu enfeksiyonları, yaygın vajinal maya veya bakteriyel enfeksiyonlara çok benzeyebilir.

Semptomlar şunları içerir:

Alt karın bölgesinde cinsel ilişkilerde ağrıya bağlı olarak daha sık görülen dönemlerde idrar yapma veya boğaz ağrısını düzeltmek için idrar yaparken vajinadan (sulu, kremsi veya hafif yeşil) ağrı veya yanma hissi.

Bel soğukluğu önlenmesi

Bel soğukluğu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin en güvenli yolu tedbirli olmaktır. Eğer cinsel ilişkiye girerseniz, her zaman bir prezervatif kullanın. Cinsel ortaklarınızla açık olmak, düzenli STD testi yaptırmak ve test edilip edilmediklerini öğrenmek önemlidir.

Eğer eşiniz olası bir enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, onlarla cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Geçirilebilecek olası bir enfeksiyonu göz ardı etmek için tıbbi yardım almasını isteyin.

Zaten sahip olduğunuz veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık varsa daha yüksek bir bel ağrısına yakalanma riskiniz var. Birden fazla cinsel partneriniz veya yeni bir partneriniz varsa daha yüksek risk altındasınız.

Belsoğunuz varsa ne yapmalısınız?

Eğer bel soğukluğu olabileceğinizi düşünüyorsanız, herhangi bir cinsel aktiviteden kaçınmalısınız. Ayrıca derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuzun ziyareti sırasında şunları hazırlayın:

Cinsel öykünüzü belirtmekle ilgili ayrıntıları belirtin, önceki cinsel partnerler için iletişim bilgilerini sağlayın, böylece doktor sizin adınıza anonim olarak iletişime geçebilir

Cinsel eşinizle iletişim kuruyorsanız, derhal test edilmeleri gerektiğini bildirin.

Antibiyotikler verildiyse, enfeksiyonunuzun tamamen tedavi edildiğinden emin olmak için tüm hapı almanız önemlidir. Antibiyotiklerin seyrini kısaltmak, bakterileri antibiyotiğe karşı direnç geliştirmeye daha yatkın hale getirebilir. Ayrıca, enfeksiyonunuzun temizlendiğinden emin olmak için doktorunuzu bir ila iki hafta sonra tekrar iletişime geçmeniz gerekir.

Sonuçlar olumsuz sonuçlanırsa ve cinsel partneriniz de herhangi bir enfeksiyondan arındırılmışsa, cinsel aktiviteyi sürdürmek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*