Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Öksürük, genellikle ebeveynlerin çocuklarına tıbbi yardım talep etmelerine yol açan bir semptomdur. Bir öksürük korkunç gelse de, genellikle ciddi bir durumun belirtisi değildir. Aslında öksürük, solunum yollarının boğaz ve göğüste korunmasına yardımcı olan sağlıklı ve önemli bir reflekstir. Çoğu zaman ilaçlar veya öksürük ilaçları kullanmak yerine basit ev tedavisi ile yönetilebilir.

Öksürüğe neden olan nedir?

Öksürük, vücudun solunum yollarını temiz tutma şeklidir. Neredeyse her zaman hava geçişlerinin tahrişinden kaynaklanır.

En yaygın tahriş edici olan mukus, burun geçişlerini temizleyen ve nemlendiren bir sıvıdır. Çok fazla mukus salgılandığında (Örneğin soğukken) bu sıvı boğazın arkasında birikerek öksürüğü tetikleyebilir. Öksürükler genellikle soğuk algınlığı, bronşiolit, krup, grip ve zatürre gibi solunum hastalıkları ile ilişkilidir. Ancak, öksürük alerji nedenli de olabilir, .

Neden öksürükler aynı değil?

Çoğu zaman, enfeksiyonun yeri öksürüğün sesini belirler. Örneğin, nefes borusundaki veya bronştaki bir tahriş, gırtlakta yer alandan daha derin ve raspier ses çıkarır. En yaygın soğuk algınlığına kuru veya ıslak öksürük eşlik eder.

Öksürük için ne zaman tıbbi desteğe ihtiyaç duyulur?

Çocuğunuzun sağlık hizmet sağlayıcısını aşağıdaki durumlarda derhal arayın:

Eğer bebeğiniz 3 aylıktan fazlaysa ve 38 derece veya daha yüksek ateşe sahipse veya düzensiz bir şekilde nefes alıyorsa, (Çocuğunuz hızlı nefes alıyorsa.) öksürüğü acı veriyorsa ve boğucu bir ses çıkarıyorsa doktora danışmanız gerekmektedir.

Öksürük tedavisi

Çoğu viral enfeksiyondan kaynaklandığından, antibiyotikler bunun için önerilmez. Viral bir enfeksiyon iki hafta veya daha uzun sürebilir.

Havayolu nemli tutmak ve çocuğunuzu iyice nemlendirmek için ekstra sıvıları teşvik edin. Özellikle eviniz çok kuru ise, nemlendiriciyi veya buharlaştırıcıyı açın. Sıcak duşu açıp çocuğunuzu belli bir süre kapalı bir banyoda oturtabilirsiniz; Bu özellikle yatmadan önce herhangi bir öksürüğü gevşetebilir ve hafifletebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*