Mide Ekşimesi Neden Olur?

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Mide ekşimesi tipik olarak mideden alınan içerik özofagusa geri döndüğünde ortaya çıkar. Özofagus, yiyecek ve sıvıları ağızdan mideye taşıyan bir tüpdür. Özofagusunuz, midenize kalp veya alt özofagus sfinkteri olarak bilinen bir noktada bağlanır. Kardiyak sfinkter düzgün çalışıyorsa, yemek özofagusu terk edip mideye girdiğinde kapanır.

Bazı kişilerde, kalp sfinkteri düzgün şekilde işlev görmez veya zayıflar. Bu, mideden özofagusa geri sızan içeriğe yol açar. Mide asitleri yemek borusunu tahriş edebilir ve mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Bu durum reflü olarak bilinir.

Mide ekşimesi aynı zamanda bir hiatal fıtığın sonucu olabilir. Bu, midenin bir kısmı diyaframdan ve göğse doğru itildiğinde gerçekleşir.

Mide yanması da hamilelik sırasında yaygın bir durumdur. Bir kadın hamile olduğunda, progesteron hormonu alt özofagus sfinkterinin gevşemesine neden olabilir. Bu, mide içeriğinin özofagusa girmesine ve tahrişe neden olmasına izin verir.

Diğer sağlık koşulları veya yaşam tarzı seçimleri de dahil olmak üzere mide ekşimenizi kötüleştirebilir

Aspirin veya ibuprofen gibi bazı ilaçları yemekten hemen sonra aşırı kilolu veya obez tüketen kafein, çikolata veya alkollü yiyecekler

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Birçok insan ara sıra mide ekşimesi geçirir. Bununla birlikte, haftada iki kez mide yanması veya tedaviyle düzelmeyen mide ekşimesi ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız. Bu daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Mide ekşimesi sıklıkla yemek borusu ve mide astarında ya da gastroözofageal reflü hastalığına, yaralar olan ülserler gibi diğer gastrointestinal hastalıkların yanında ortaya çıkar.

Mide ekşimesi kalp krizi ile ilişkili değildir. Ancak, mide ekşimesi olan birçok insan kalp krizi geçirdiğini düşünüyor çünkü semptomlar çok benzer olabilir.

Mide ekşimesi için tedavi seçenekleri nelerdir?

Bazen mide ekşimesi görürseniz, belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Sağlıklı bir kiloyu korumak gibi yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Mide ekşimesini nasıl önleyebilirim?

Mide ekşimesini önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

Belirtilerinize neden olabilecek yiyecekler veya aktivitelerden kaçının. Kuru semptomlar başlamadan önce mide ekşimesini önlemek için zencefil çayı da yararlı ev ilaçlarıdır Birçok mağazada satın alabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürün ve alkol, tütünlerden kaçının. Gece geç saatlerde atıştırmayı önlemeyi deneyin. Yatmadan en az dört saat önce yemeyi bırakın. Sindirim sisteminiz üzerindeki etkiyi hafifletmek için daha küçük öğünleri daha sık yiyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*